anasayfa hakkında otobiyografi kitaplar şiirler yazılar haberler   iletişim

 

 

Ersin Ergün 1957’de Adapazarında doğdu. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi bu kentte okudu. 1974’te ODTܒye girdi. 1978’de ODTU Makine Mühendisliği bölümünde ayrılarak SİYO’ya (Sevk ve İdare Yüksek Okulu) kaydını yaptırdı . 1981’de 12 Eylül dönemi tutukluları arasına girdi. Tutukluluk dönemi 10 yıla yakın sürdü. İdamlar ve müebbetlerden geçerek 4.5 yıllık bir ceza aldı ve 1991 Şubatında tahliye oldu.

İlk şiir kitabı “Bir Avuç Şiir” Belge Yayınları’ndan çıktı. Şiirleri İngilizce’ye çevrilerek Cencorship dergisinde yayınlandı. Isveç ve Katalonya Pen Klupleri onursal üyeliğine alındı. İkinci kitabı “Gülyangını Ömrümüz” Simge Yayınevi’nden, Üçüncü kitabı “Yeniden Haziran Piya Yayınları’ndan çıktı. 3 arkadaşıyla birlikte ortak bir kitap olarak hazırlayıp kaleme aldığı “Direniş Sürgün ve Olüm Günleri” Boyut ve Ayrıntı Yayınları tarafından yayınlandı.

“Beni Tarihle Yargıla” adlı şiiri Ahmet Kaya, “Kaybana Geceler” şiiri Onur Akın, “Gülyangını Ömrümüz”, “Fikri Sönmez’e Ağıt”, “Kanat Çırp” şiirleri Mehmet Gümüş ve “Didar Şensoy’a Agıt” Sevinç Eratalay tarafından bestelenip söylendi.

İtaki tarafından yayınlanan Saklı Kırmızı Ersin Ergün’ün 4. Şiir kitabı.