anasayfa hakkında otobiyografi kitaplar şiirler yazılar haberler   iletişim

Baskı Tarihi: 1987

Yayınevi: Belge Yayınları

Bir Avuç Şiir Ersin Ergün'ün yayınlanmış ilk şiir kitabıdır.  1987'de Belge Yayınları Yeni Sesler dizisinin ilk kitabı olarak yayınlanan Bir Avuç Şiir 1988'de ikinci baskı yapmış ve 8.000 adete yakın satılmıştır. Nevzat Çelik'in Şafak Türküsü'nden sonra yayınlanan cezaevi çıkışlı 2. kitap da olan Bir Avuç Şiir, dönemin koşulları içinde önemli bir yankı uyandırmış, sessizliğe mahkum edilmiş olanların çığlıklarından biri olabilmiştir

Baskı Tarihi: 1990

Yayınevi: Simge Yayınevi

Gülyangını Ömrümüz Ersin Ergün'ün  ikinci kitabıdır. Bu kitapta şiiri genelde uzun dizelerle akan, olgunlaşmış ve kendini bulan bir şiire yaklaşmıştır. Ana tema , 78 kuşağını ve onun mücadelesini bir gülyangını olarak işlemektedir. Yine bu kitapta cezaevlerindeki yaşam, mücadele ve açlık grevlerinin anlatımı büyük bir yer tutmaktadır. Kitabın adını veren şiiri Mehmet Gümüş tarafından bestelenmiştir.

Baskı Tarihi: 1996

Yayınevi: Piya Kitaplığı

Yeniden Haziran cezaevi sonrası dönemde yayınlanan "dişarda" bir kitaptır. Ersin Ergün bu kitabında uzun dizeli şiir akışını bırakmış, daha yalı ve sade bir şiire ulaşmaya çalışmıştır. Kitap özgürlüğe ilk adım attığında yazdığı "merhaba" ile başlamakta, sonra dışarıda yaşadıklarını, gördüklerini geçmişle bir sarmal içinde çeşitli şiirlere dökmektedir. Bu kitapta şiirlerde hafif bir ironi ve eleştirel yaklaşım kendini göstermektedir.

Baskı Tarihi: 2004

Yayınevi: Genç Mephisto

Yayınlanmış Bir Avuç Şiir, Gülyangını Ömrümüz ve YenidenHaziran kitaplarının tüm baskılarının tükenmiş olması nedeniyle üç kitabın Kaybana Şiirler başlığı altında bir araya getirilip toplu basımı 2004 yılında gerçekleşti. Genç Mephisto tarafından yayınlanan Kaybana Şiirler kitabının da ilk baskısı bitmiş durumdadır. Yeni basımı olmayacak, Beni Tarihle Yargıla başlığı altında seçme şiirler yayınlanacak.

Baskı Tarihi:1991 ve 2015

Yayınevi: Boyut ve Ayrıntı

Eskişehir F Tipi Cezaevi'nde başlayıp iki ölümlü sürgün sonrası Aydın Cezaevi'nde devam eden uzun açlık grevini anlatan kitap, Tarık Uygun, Osman Zeybek, Harun Korkmaz ve Ersin Ergün'ün tüm koğuş arkadaşlarının desteğinde ortak çalışması sonucu hazırlanmış, Ersin Ergün tarafından kaleme alınmış, grafikleri başka bir arkadaşlarınca cezaevinde yapılmış ve 4 arkadaşın ismiyle yayınlanmıştır.

Baskı Tarihi: 2018

Yayınevi: İtaki

Ersin Ergün'ün son dönem şiirlerinin ve kitaplarına koymadığı bazı önceki dönem şiirlerinin yer aldığı, uzun süre yayına hazırlamak istediği, ancak çalışma koşulları nedeniyle buna vakit bulamadığı son şiir dosyasını içeren kitabı Saklı Kırmızı adıyla İtaki tarafından yayınlanmış ve kitap raflarında yerini almıştır. Toplam uzunlu kısalı,  döneme, insana dair  40 şiirin yer aldığı Kitap iki bölümden  oluşmaktadır.